Bayi Girişi
Anasayfa > Çevre Politikası > Ecolife

Çevre Politikası

Ecolife

Boya içinde bulunan VOC ler (Volatile Organic Compounds= Uçucu Organik Bileşikler) ) alifatik ve aromatik yapıda, kaynama sıcaklığı 2500C ye kadar olan hidrokarbonlardır. Boyaların kuruması sırasında buharlaşmaya başlayan VOC ler akciğer kanseri, cilt kanseri, erken ve prematüre doğumlar, solunum yolları hastalıkları, merkezi sinir sistemi rahatsızlıkları vb birçok hastalığa neden olduğu gibi, boya atıkları nedeni ile ozon tabakası ve eko siysem üzerinde de ağır zararlara neden olmaktadırlar.

 

Genel olarak boyalar yapı sektöründe Düşük VOC Ürünler ve Sıfır VOC Ürünler olarak iki grupta yer alırlar. Düşük VOC ürünlerde 25gr/Lt olan VOC düzeyi, Sıfır VOC ürünlerde 5gr/Lt olmak zorundadır. Kullanıcı sağlığı ve temiz bir ekolojik dengenin kurulması ve korunması adına özellikle kapalı ortamlarda kullanılacak boya ürünlerinin sahip olması gereken kriterler Avrupa Ekolojik Programı kapsamında belirlenmiş olup VOC düzeyleri 5gr/lt altında olan ürünler de Ecolife ürünler olarak adlandırılmıştır.

Avrupa, Amerika ve Güney Kore de iç cephe ürünlerine yönelik olarak uygulanan VOC sınır değerleri aşağıda belirtilmiştir.

 

 VOC sınır değeri                  gr/lt
Europe                30
USA                50
South Korea                50 g/l

 

Kuruluşundan bu yana insan ve çevre sağlığının korunmasını ve buna yönelik üretimi ilke edinen Terraco, iç cephe boya, astar ve akrilik esaslı hazır macun grubu ürünlerini Ecolife Ürünler standardında üretmeye başlayarak yine sektöründe bir ilke daha imza atmayı başarmıştır.

Terraco Ecolife Ürünlerinin Avantajları,Etiketler : Ecolife